Odczynniki chemiczne i materiały odniesienia (referencyjne)

Odczynniki chemiczne i materiały odniesienia (referencyjne)

Odczynniki chemiczne – to substancje, których głównym przeznaczeniem jest przeprowadzanie różnorodnych procedur laboratoryjnych, naukowych i badawczych.

Wszystkie odczynniki stosowane do reakcji chemicznych mogą mieć różny skład, dlatego zwykle dzieli się je na kilka grup:

Odczynniki chemiczne posiadają różne właściwości. Mogą więc być wybuchowe, trujące i łatwopalne. Stosowanie i przechowywanie takich substancji powinno odbywać się z uwzględnieniem ich właściwości.

Za ważną cechę odczynników chemicznych uważa się ich czystość. Stosując odczynnik należy zwrócić uwagę na jego stopień czystości. Tak więc wszystkie substancje można podzielić na czyste, oczyszczone, o specjalnej czystości, techniczne, chemicznie czyste.

Materiał odniesienia (RM) – to substancja, która jest wystarczająco jednorodna i stabilna w odniesieniu do jednej lub więcej określonych właściwości, aby można ją było wykorzystać zgodnie z jej przeznaczeniem w procesie pomiarowym.

Materiały odniesienia są wykorzystywane jako „wzorce” do identyfikacji substancji, kalibracji instrumentów w analizie ilościowej, walidacji metodologii i kontroli jakości wyników pomiarów. Materiał odniesienia jest więc substancją o ściśle określonej wartości (zwanej „wartością certyfikowaną”). Jest szeroko stosowany przez przedsiębiorstwa i laboratoria zajmujące się analitycznymi, metrologicznymi badaniami produktów naftowych, minerałów, metali, stopów, analizami klinicznymi i chemicznymi, a także obserwacją i kontrolą zanieczyszczeń środowiska.

PRZEŚLIJ ZAPYTANIE

    Przewiń na górę